Jak zachęcić dzieci do jedzenia?

Jedzące dziecko

Dzieci mogą potrzebować trochę zachęty, aby jeść zdrową i zróżnicowaną dietę. Oto kilka strategicznych porad żywieniowych dla rodziców potrzebujących inspiracji.

Upewnienie się, że dziecko odżywia się zdrowo, jest zarówno priorytetem, jak i wyzwaniem dla opiekunów, a niezdrowe jedzenie może być stresujące. Istnieje wiele powodów, dla których dzieci mogą odmawiać jedzenia, ale ważne jest, aby się nie poddawać, ponieważ zdrowa i zróżnicowana dieta zapewni dziecku wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do wzrostu, nauki i obrony przed chorobami.

Wszystkie dzieci różnie reagują na różne rodzaje zachęty, dlatego poniżej przedstawiamy szereg strategii, w które warto się uzbroić, aby odnieść triumf w porze posiłku. Wypróbuj jedno podejście na raz i daj mu kilka tygodni, aby sprawdzić, czy działa.

Nagrody

Karty nagród zapewniają proste i jasne wzmocnienie pozytywnych zachowań i pozwalają śledzić nawyki żywieniowe dziecka. Daj dziecku złotą gwiazdkę lub naklejkę za każdym razem, gdy kończy posiłek lub próbuje nowej potrawy i nagradzaj je, gdy osiągnie określony cel (na przykład 10 nowych potraw). W ten sposób proces próbowania nowych rzeczy staje się pozytywnym doświadczeniem, popartym nagrodami.

Delikatna zachęta

Dzieci niekoniecznie będą jeść tylko dlatego, że postawisz je przed nimi – mogą potrzebować małego szturchnięcia i dobrze jest wejść z nimi w interakcję podczas posiłku. Użycie kilku kluczowych zwrotów, które grają na pragnieniu dziecka, aby nie przegapić, może pomóc zachęcić je do dokończenia jedzenia. Oto kilka przykładów:

  • Mamusia/Tatuś zje całe twoje jedzenie – jest takie pyszne
  • Bądźmy częścią Klubu Czystego Talerza! (Podawaj mniejsze porcje, bo później zawsze możesz podać więcej)
  • Jeśli zjesz uśmiechniętą buzię, będziesz uśmiechnięty przez cały dzień i będziesz mógł lepiej grać w swoje gry.
  • Te warzywa były w ogrodzie, miały wiele dni słońca, deszczu i zabawy, teraz trafiły na Twój talerz, czyż nie jesteś szczęściarzem!

Baw się swoim jedzeniem

Dzieci potrzebują stymulacji, zwłaszcza gdy coś staje się rutyną. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko dobrze się odżywiało, obal mit, że zabawa jedzeniem jest zła i zacznij się bawić.

Gloryfikowanie jedzenia

Szefowie kuchni wyróżnieni gwiazdkami Michelin robią to od lat, ponieważ wiedzą, że wszyscy najpierw jemy oczami – eksponowanie jedzenia sprawia, że chcemy je jeść. Zastosowanie tej logiki w przypadku jedzenia dla dzieci może pomóc Twojemu dziecku czerpać większą radość z posiłków. Oto kilka metod, które warto wypróbować:

Dziecko z jedzeniem
  • Stworzenie tęczy na ich talerzu
  • Używanie wycinarek do ciasteczek do nadawania kształtów jedzeniu
  • Zawijanie winogron, borówek, rzodkiewek w foliowe opakowania
  • Tworzenie lizaków z warzyw
  • Dodawanie dodatków i posypek do jedzenia przy użyciu zmielonych nasion, suszonych owoców, mieszanych ziół, cynamonu lub kakao
  • Tworzenie twarzy/jeży/dinozaurów/zwierząt z posiłków.

Pozwól dzieciom zdecydować

Angażowanie dzieci w ich wybory żywieniowe można wprowadzić już od najmłodszych lat. Maluchy mogą być zaangażowane w zakupy w supermarkecie. Jeśli uprawiasz własne owoce lub warzywa, małe dzieci mogą pomóc w ich sadzeniu i zbieraniu. Starsze dzieci mogą pomóc w przygotowaniu planu posiłków na cały tydzień i zaangażować się w degustację potraw przed ich podaniem.

Możesz również polubić…