Drewniane zabawki edukacyjne pojawiają się w wielu polskich mieszkaniach. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ są ekologiczne, bezpieczne w użytkowaniu, trwałe i estetyczne. Rodzice chętnie kupują je swoim pociechom na co dzień, a dziadkowie, rodzice chrzestni oraz znajomi rodziny sięgają po nie przed zbliżającymi się imprezami urodzinowymi dla dzieci. Jak jednak wybrać najdogodniejsze zabawki edukacyjne w wersji drewnianej?
Przede wszystkim zgodność z najważniejszymi normami bezpieczeństwa i jakości
Zabierając się za zakup drewnianych zabawek edukacyjnych należy się skupić na kilku podstawowych czynnikach. Jednym z nich są normy bezpieczeństwa i jakości, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują takie normy, jak:
- EN71-1,
- EN71-2,
- EN71-3,
- REACH.
Jeśli drewniane zabawki spełniają te normy, śmiało można na nie stawiać, ponieważ są odpowiednie dla dzieci. Idealnym przykładem w tej kategorii będą klocki drewniane puzzle Janod 6w1 Żyrafka Sophie w sklepie ele mele, spełniające zaprezentowane wyżej kryteria bezpieczeństwa i jakości. Kupując taką zabawkę dla własnej pociechy dba się m.in. o rozwój dziecięcej motoryki, pamięci i koncentracji, umiejętności budowania i projektowania, sprawności manualnej dłoni oraz mózgu.
Brak ostrych elementów i zakończeń
Drugim ważnym czynnikiem, obok którego nie powinno się przechodzić obojętnie jest oczywiście brak ostrych elementów i zakończeń. Przy drewnianych zabawkach nie trzeba się o to martwić. W zdecydowanej większości przypadków są one estetycznie i precyzyjnie wykończone oraz gotowe do natychmiastowego użytku. Dzieci bawiąc się nimi nie zrobią sobie żadnej krzywdy, lecz zapewnią sobie doskonałą rozrywkę na długie godziny.
Niewielka liczba elementów
Drewniane zabawki edukacyjne nie powinny się składać ze zbyt dużej liczby elementów, ponieważ trudno byłoby nad nimi w stu procentach zapanować i kontrolować poczynania własnej pociechy. Najlepiej jeśli takich elementów jest od 5 do 8 i nie ma w nich miejsca na bardzo drobne przedmioty, które dziecko mogłoby z łatwością połknąć. Ważne jest jedno – to na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za dziecko, dlatego nawet bawiąc się najbezpieczniejszymi zabawkami na rynku, rodzic powinien mieć szeroko otwarte oczy i troszczyć się o komfort malucha oraz jego zdrowie.
Trwałość
Ostatnim z istotniejszych aspektów jest oczywiście trwałość drewnianych zabawek edukacyjnych. Trudno znaleźć na rynku bardziej trwałe zabawki, które świetnie sobie radzą z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i uszczerbkami technicznymi. Drewniane zabawki to gwarancja wyśmienitej zabawy przez kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Później z powodzeniem przechodzą na każde kolejne dziecko, a rodzina oszczędza tym samym sporo pieniędzy. Wystarczy zdecydować się choćby na drewniane pojazdy i akcesoria, nie martwiąc się tym, że po kilku dniach użytkowania trzeba będzie wymieniać je na inne. W tym przypadku śmiało można stawiać m.in. na rakiety, samoloty z napędem, pociągi, samochodziki, radiowozy policyjne i zabawki do ciągnięcia.