Brudne podeszwy w obuwiu sportowym – jak sobie z nimi poradzić?

Brudne podeszwy

Odbarwienie gumy na butach jest często spowodowane nagromadzeniem brudu i zanieczyszczeń, i choć może to sprawić, że będą wyglądać na zużyte, możesz ożywić swoje buty przy odrobinie wysiłku. Czyszczenie gumowych podeszew na butach może sprawić, że będą one dłużej wyglądały jak nowe i uchroni Cię przed koniecznością kupowania kolejnej pary przez jakiś czas.

Używanie sody oczyszczonej i detergentu do prania

 • Usuń wszelkie przywarte zabrudzenia. Jeśli Twoje buty są szczególnie brudne, możesz zacząć od wyniesienia ich na zewnątrz i uderzenia nimi o siebie, aby zetrzeć duże kawałki brudu lub błota. Jeśli zostawisz zbyt dużo błota na butach, wyczyszczenie ich zajmie dużo więcej czasu.
 • Użyj suchej szczotki, aby usunąć luźne zabrudzenia. Zanim zaczniesz szorować gumowe części butów, zacznij od wyszczotkowania lub nawet zeskrobania luźnego brudu, który się do nich przykleił. Im więcej usuniesz go za pomocą suchej szczotki, tym mniejszy będzie bałagan, z którym będziesz musiał sobie poradzić po przygotowaniu roztworu czyszczącego.
 • Miesza jedną część sody oczyszczonej i jedną część detergentu do prania. W zależności od tego, ile potrzebujesz do czyszczenia, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował dużo sody oczyszczonej ani detergentu do prania. Zacznij od dokładnego wymieszania łyżki stołowej każdego z nich w małej misce. Zawsze możesz dodać więcej każdego składnika, jeśli stwierdzisz, że nie zrobiłeś wystarczająco dużo.
 • Wyszoruj gumę swoim roztworem czyszczącym. Użyj szczotki, aby nałożyć kombinację sody oczyszczonej i detergentu do prania na gumową część butów, a następnie wyszoruj ją. Wykonywanie okrężnych ruchów szczotką jest często najbardziej efektywnym sposobem usuwania brudu i zanieczyszczeń.
 • Użyj innej gąbki lub szmatki, aby dokładnie wypłukać gumę. Gdy już odpowiednio wyszorujesz kombinację czyszczącą w gumowe podeszwy butów, weź kolejną czystą szmatkę lub gąbkę i namocz ją w czystej wodzie. Przesuwaj ją wzdłuż gumy, płucząc ją przy każdym przejściu, aż cała mieszanka zostanie wypłukana.
 • Wysusz całkowicie but. Po spłukaniu całego mydła z buta, użyj czystego ręcznika, aby wysuszyć gumę przed ponownym założeniem butów. Po wyschnięciu buta, będziesz miał lepsze wyczucie tego, jak dobrze spisała się mieszanka czyszcząca i w tym momencie możesz powtórzyć proces, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Moczenie gumowych podeszew w butach

 • Napełnij patelnię mniej niż calem wody. Znajdź patelnię, która jest wystarczająco duża, aby zmieścić w niej buty, a następnie napełnij ją taką ilością wody, aby zanurzyć tylko gumowe podeszwy. Upewnij się, że woda jest letnia i czysta od wszelkich zanieczyszczeń.
 • Dodaj do wody płyn do mycia naczyń. Kiedy poziom wody jest już w porządku, dodaj do wody jeden squirt łagodnego detergentu do naczyń i wymieszaj go dokładnie. Detergent do naczyń jest integralną częścią moczenia pracy, ponieważ sama woda prawdopodobnie nie będzie rozbić się utknął na brud.
 • Namocz gumę na kilka minut. Zostaw gumową część buta zanurzoną w wodzie i pozwól jej się namoczyć na kilka minut. To powinno dać mu czas na rozbicie wszelkich utkniętych na brud i zanieczyszczenia i ułatwić szorowanie tego, co pozostało z gumy.
 • Użyj szczotki do szorowania, aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia. Po tym jak guma nasiąknie na chwilę, zdejmij buty i użyj wody z mydłem do wyszorowania wszelkich pozostałych kawałków brudu i zanieczyszczeń, które nadal trzymają się gumy buta. Unikaj używania szczotki ze stalowym włosiem, ponieważ może ona spowodować uszkodzenie buta.

Stosowanie zmywacza do paznokci

Brudne buty
 • Najpierw usuń z gumy wszelkie zabrudzenia i błoto. Zmywacz do paznokci doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień, a nawet brudu z gumowych części butów, ale nie jest to dobry wybór, jeśli Twoje buty są pokryte błotem lub mają inny kolor niż biały.
 • Namocz wacik w zmywaczu do paznokci. Chociaż możesz użyć wielu rzeczy, aby zastosować zmywacz do paznokci do gumowych podeszw butów, bawełniane kulki mają zazwyczaj najlepszy rozmiar i kształt, aby łatwo wyczyścić boki gumowych podeszw i inne małe kawałki gumy.
 • Zeskrob wszelkie ślady po otarciach. Używając wacików nasączonych zmywaczem do paznokci, zacznij od zmycia wszelkich śladów na gumowych podeszwach. W ten sposób możesz zauważyć, że cały obszar, który szorujesz, pokazuje się jako jaśniejszy odcień bieli niż reszta podeszwy, którą jeszcze nie wyczyściłeś.
 • Pozostałą część podeszwy wyczyść zmywaczem do paznokci. Po usunięciu znacznych otarć i plam z podeszwy buta, przeprowadź waciki nasączone zmywaczem do paznokci wzdłuż całej podeszwy, szorując w razie potrzeby, aby całkowicie oczyścić cały obszar.

Możesz również polubić…